?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Citrusinis keksas ir naminis limonadas

arba APIE MOTERIŠKĄ LOGIKĄ

 


Nutariau nudžiuginti šeimą: pagaminti salotas. Paprastas salotas su vištiena. Tuo labiau, kad kaip tik liko truputis virtos vištos, vistiek jos jau niekas nevalgo. Dar salotoms reikalingi ananasai. Panaudojau konservuotus iš skardinės, o sultys liko. Išgerti? Nenoriu... Išpilti? Gaila.
Staiga prisiminiau vieną pyrago receptą, ten kaip tik reikia ananasų sulčių. Iškepiau pyragą. Bet jam kažkodėl reikėjo tik kiaušinių trynių, o baltymai liko. Negi dabar juos išmesti?! Padėsiu į šaldytuvą - vistiek po to išmesiu.
Sugalvojau! Galima padaryti beze. Paprasta, greita ir skanu! Darant beze reikėjo citrinos žievelės. Liko nuskusta citrina... Jeigu ją tokią paliksiu - greitai sudžius. Ką gi daryti su citrina?!
Taip! Su citrina gaunasi skanus užpilas salotoms. Salotoms panaudojau pusę svogūno galvos. O kita pusė liko, guli ant stalo, žiūri į mane. Kur ją dėti?
Galima paruošti skanų pomidorų padažą spagečiams. Šaldytuve radau stiklainiuką naminio pomidorų padažo. Sunaudojau pusę. O kaip su likuse puse? Gaila, jei prapus, pati juk dariau vasarą, stengiausi. Natūralus, be konservantų, pradėtas ilgai neišstovės.
Šiek tiek pamąsčiau ir nutariau išvirti barščių. Bet namie nėra burokėlių. Greitai susiruošiau ir nulėkiau į parduotuvę. Nupirkau burokėlių, bulvių, varškės, grietinės, dantų pastos, kojines (buvo nuolaida), trąšų gėlėms (taip pat buvo nuolaida, gėles nusipirksiu kitą kartą), porą gabalėlių muilo (dėl visa ko). Grįždama namo pakeliui užsukau į kepyklėlę sumuštinių bandelių (vaikams į mokyklą) ir į batų taisyklą atsiimti sutaisytus batelius. Su visais nešuliais vos paršliaužiau namo. Išviriau barščius. Jau nebekreipiau dėmesio, ar liko kas nors. Kritau į fotelį, nugarą skauda, kojas maudžia, rankų nejaučiu...
Galvoju pati sau: na ir prietranka! Geriau aš būčiau išgėrusi tas ananasų sultis!


Laisvai atpasakojau šią anekdotinę istoriją, kad daugmaž įsivaizduotumėte, kaip atsirado šitas labai skanus citrusinis keksas.

Viskas prasidėjo nuo vieno apelsino, kuris jau kelias dienas lindo man į akis, bet jo kažkodėl niekas nenorėjo valgyti. Nusprendžiau padaryti iš jo limonadą. Kaip tik ir citrinos puselė buvo šaldytuve. O po limonado liko susmulkintas vaisių minkštimas ir žievelės. Negi išmesi? Prisiminiau anekdotą ir išlėkiau į parduotuvę burokėlių. Juokauju. Iškepiau fantastišką keksą! Ačiū dievui, kad keksui reikėjo ne tik trynių, bet ir baltymų, kitaip nežinia kuo viskas būtų pasibaigę...

NAMINIS LIMONADAS

1 apelsinas
0,5 citrinos
250 g cukraus
3 litrai vandens

 - Apelsiną ir citriną gerai nuplauti su soda ir perpilti verdančiu vandeniu.
 - Vaisius supjaustyti stambiais gabalais ir sumalti blenderiu arba kokteiline. Užpilti 700 ml vandens ir palikti pritraukti, po valandos perkošti.
 - Cukrų ištirpinti 500 ml šilto vandens.
 - Sumaišyti perkoštą skystį su cukraus sirupu, papildomai dar įpilti 1,8-2 litrus vandens ir palikti šaldytuve 4 val.
 - Jei limonade vis dar jaučiasi lengvas kartumas, papildomai įpylus vandens jis dings.

CITRUSINIS KEKSAS

250 g miltų
230 g cukraus
3 kiaušiniai
125 g minkšto sviesto
125 g grietinės
1 a.š. kepimo miltelių
žiupsnelis druskos
keli lašai vanilės esencijos
apelsinų ir citrinų žievelės, t.y. tai, kas liko perkošus limonadą (galima naudoti jau gatavas apelsinų ir citrinų žieveles, štai tokias)

 - Baltymus atskirti nuo trynių.
 - Trynius suplakti su 150 g cukraus. Toliau plakant paeiliui sudėti: minkštą sviestą, apelsinų/citrinų žieveles, vanilės esenciją, druską ir grietinę.
 - Ten pat dalimis supilti persijotus su kepimo milteliais miltus.
 - Atskirai suplakti baltymus su likusiais 80 g cukraus.
 - Atsargiai įmaišyti baltymus į tešlą.
 - Paruošti kepimo formą: ištepti sviestu ir pabarstyti miltais arba iškloti kepimo popierumi. Supilti tešlą į formą.
 - Kepti iš anksto iki 170°C įkaitintoje orkaitėje 40-45 min.
 - Iškepusį keksą padėti ant grotelių, dar šiltą apibarstyti cukraus pudra, kakava.

SKANAUS! IR GERKITE ANANASŲ SULTIS!

 

Posts from This Journal by “gėrimai” Tag

  • Antigripinis glotnutis

    Jūs tik įsiklausykite: AN-TI-GRI-PI-NIS-GLOT-NU-TIS. Būdama pilno proto sveika niekada taip neparašyčiau. Bet…

  • Agurkinis vanduo

    arba CUCUMBER WATER Košmaras! Pasaulio pabAiga! Dasigyvenau... Rašau receptą su telefoninėm nuotraukom. Gėda man. Bet ką daryt,…

  • Serbentų morsas

    Keistas tas žodis "morsas". Net ėjau ieškoti į interneto platybes, ar tikrai toks yra. Pasirodo, morsas tai "nealkoholinis…